Természet és tudomány

Fárosz

Fárosz

2400 éves vízipipákat találtak

2015. június 01. - Langaléta

Ódon arany vízipipákra bukkantak régészek a Kaukázusban, a 2400 éves aranytárgyak belsejében ópium- és kannabiszmaradványokat is találtak.

 

A szakemberek feltételezése szerint a gazdagon díszített vízipipákat szkíta uralkodók, törzsi vezérek használhatták. Az aranytárgyakat egy kurgánban - halomsírban - találták Oroszország déli részén, a Kaukázus-hegységben 2013-ban, amikor a térségben villamosenergia-hálózatot építettek ki. Az ókori lovas nomád nép Kr.e 9. századtól Kr.u. 4. századig uralta a térséget.

A vízipipákat egy kövekkel kirakott sírkamrában találták több mint három kilónyi aranytárggyal együtt, amelyek között ujjra és nyakba való gyűrűk és egy karkötő is volt.

Anton Gass, a porosz kulturális örökségvédelmi alapítvány régésze a National Geographicnak elmondta, hogy ezek a tárgyak a térségben talált legkiválóbb minőségű tárgyak közé tartoznak. "Évszázadonként csak egyszer találni ilyen remekműveket" - tette hozzá.

Az aranycsészében talált ragacsos fekete anyag elemzésekor kiderült, hogy abban ópiumot és kannabiszt használtak.

Számos történész szerint a szkíták szívtak vagy főztek ópium- és kannabiszkotyvalékot, mielőtt csatába indultak, hogy megváltoztassák elméjük állapotát.

A szakemberek azt remélik, hogy a vízipipák gazdag díszítése - amely egyebek között egy idős szakállas embert ábrázol, amint megöl egy ifjú harcost - fényt derít a szkíta kultúrára.

 

 

Forrás: MTI

 

A bejegyzés trackback címe:

https://farosz.blog.hu/api/trackback/id/tr97510254

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása